Skręt żołądka

Rozszerzenie i skręt żołądka jest niebezpiecznym schorzeniem polegającym na początkowym intensywnym rozszerzeniu się żołądka na skutek zgromadzenia się dużej ilości gazów powstałych w czasie fermentacji treści pokarmowej, a następnie skręceniu się żołądka wzdłuż jego osi długiej.
TO POJAWIAJĄCY SIE NAGLE I BARDZO GROŹNY PRZYPADEK, KTÓRY BEZ SZYBKIEJ INTERWENCJI CHIRURGICZNEJ LEKARZA WETERYNARII GROZI SMIERCIĄ PSA ZALEDWIE W CIĄGU KILKU GODZIN OD WYSTAPIENIA OBJAWÓW!!
Im szybciej zostaną zauważone objawy i podjęte leczenie , tym większe szanse ma pies na przeżycie. Leczenie zależy od stanu psa i zazwyczaj polega na ustabilizowaniu stanu ogólnego, a następnie na przeprowadzeniu zabiegu operacyjnego.

Czytaj więcej: Skręt żołądka
 

 
Młodzieńcze zapalenie kości

Młodzieńcze zapalenie kości zwane często "wędrującą kulawizną" jest zaburzeniem pojawiającym się nagle u młodych psów w okresie intensywnego wzrostu. Jest to stan zapalny kości długich, w szczególności ramiennej, promieniowej, łokciowej i piszczelowej. Schorzenie ma charakter przejściowy, najczęściej ustępuje samoistnie po kilku miesiącach, ale wymaga dużej cierpliwości i konsekwencji w postępowaniu od właściciela młodego psa.

Czytaj więcej: Młodzieńcze zapalenie kości
 


Dysplazja stawów biodrowych psów

Staw biodrowy u psa to staw łączący tylną kończynę z tułowiem. Głowa kości udowej tworzy staw przylegając ściśle do panewki kości miednicy. W zdrowym stawie głowa kości udowej porusza się rotacyjnie bez żadnych ograniczeń wewnątrz panewki. Otaczająca staw torebka stawowa sprawia, że głowa kości udowej i panewka ściśle do siebie przylegają, jak również stabilizuje staw biodrowy. Główkę kości udowej i panewkę łączy dodatkowo więzadło.
W zdrowym stawie ścisłe dopasowanie kości,  obecność więzadła, torebki stawowej i gładkiej powierzchni chrząstki stawowej wyścielającej powierzchnię kości  gwarantują stabilność stawu oraz jego sprawne funkcjonowanie bez zakłóceń.

Czytaj więcej: Dysplazja stawów biodrowych