Masz malamuta  i co dalej, czyli o tym jak aktywnie spędzać czas ze swoim psem?

 DSC 0014Nowi posiadacze małego alaskan malamuta często zadają pytania: jak nauczyć młodego psa "ciągnięcia", jak i kiedy przyzwyczajać go do noszenia szelek, kiedy zacząć z nim treningi? Jakie dyscypliny można uprawiać z psem tej rasy?
 Pierwsze tygodnie i miesiące z małym malamutem to czas wspólnej zabawy, swobodnych spacerów i budowania zaufania. Powinieneś stać się dla szczenięcia TĄ najważniejszą osobą, której ufa i dla której z przyjemnością będzie przemierzał w przyszłości dziesiątki kilometrów podczas wspólnych wypraw.
Pracując  ze swoim  psem musisz wykazać się wielką cierpliwością i opanowaniem mimo, że niekiedy będziesz chciał krzyczeć i rzucić wszystkim. W złości można popełnić błędy, które będą bardzo trudne do naprawienia:((
 Podczas spacerów, w domu czy na wybiegu ucz psiego malucha podstawowych komend takich jak: siad, stój, zostań, do mnie. Ucz metodami pozytywnymi, czyli nagradzaj smakołykami, ale tez pochwałami dobrze wykonane zadania. Taka nauka wzmocni Twoją przywódczą pozycję i bardzo ułatwi późniejszą pracę z psem. Komunikacja głosem, chwalenie, zachęcanie, pobudzanie psa to bardzo istotne elementy pracy z psem zaprzęgowym, w ten sposób będziesz się z nim komunikował podczas Waszych treningów czy zawodów sportowych.
snowflakeredcenter48 Po ukończeniu 3 miesięcy, kiedy Twój szczeniak przestanie potykać się o własne łapy i jego ruchy  staną się bardziej skoordynowane możesz zacząć przyzwyczajać go do noszenia szelek. Przekonasz się jak przy zakładaniu szelek  przyda się wcześniejsza nauka komendy "Siad":)) Po założeniu szelek staraj się, żeby szczenię zawsze szło do  przodu, nie ciągnij go nigdy za sobą, nie krzycz na niego i nie strofuj, ale zachęcaj do biegnięcia (marszu) naprzód! Pamiętaj, że pierwsze próby będą zapewne trwały bardzo krótko, nie dopuść do tego, żeby mały  malamute  zniechęcił się, ma to być dla niego świetna zabawa, a nie stres i kara. Jak już wypracujecie wspólne marsze w szelkach, postaraj sie dopinać do szelek psa swobodną linkę, która będzie się za nim ciągnąć, za jakiś czas doczep do linki niewielki ciężar np. oponę od taczki, wózka dziecięcego itp. Niech szczeniak przyzwyczai się do tego, że coś "ciągnie" za sobą. Nie zostawiaj nigdy psa w szelkach i z doczepioną linką samego, miej go zawsze pod kontrolą! Zawsze pamiętaj o pochwałach i nagrodach za dobrą pracę malucha! Z czasem wydłużaj Wasze spacery i staraj się, żeby były jak najciekawsze i atrakcyjne dla szczeniaka.
snowflakeredcenter48 Twój malamute dorasta, ma 6 miesięcy i nadszedł czas na nowe doświadczenia. Możesz  rozpocząć z nim regularne bieganie, pracę przy rowerze lub specjalnej hulajnodze. Zaczynaj od krótkich dystansów (1-1,5 km) i zwiększaj je stopniowo w miarę jak będzie się poprawiać Wasza kondycja i wytrzymałość. W czasie treningu zmieniaj tempo na szybsze i wolniejsze, niech pies biegnie na zmianę kłusem i galopem.                                                 Równocześnie nie zaprzestawaj treningu  z ciągnięciem opony, teraz może to już być opona samochodowa, ale jeszcze  bez obciążenia. Z wiekiem stopniowo zwiększasz dystans i dodajesz obciążenie opony. Fajnym treningiem i rozrywką dla psa , zwłaszcza w ciepłe dni, może być pływanie. Wiele malamutów uwielbia pływać.
 Z czasem sam się przekonasz jaki rodzaj aktywności najbardziej odpowiada Twojemu malamutowi ( i Tobie również) i będziesz mógł wybrać  dla Was którąś spośród wielu psich dyscyplin.   Większości młodych psów zaprzęgowych nie trzeba uczyć "ciągnięcia". Mają tą cechę we krwi i zapięte do linki uparcie prą do przodu i  pracują bardzo chętnie. Zdarzają się też takie egzemplarze, które nie są urodzonymi sportowcami i nie ma sensu ich zmuszać do wielokilometrowych biegów. Może sprawdzą się w innych dyscyplinach np. będą świetne w próbach uciągu? Rodzą sie też takie, które mają tak niesamowitą chęć i serce do pracy, że są marzeniem każdego maszera:))

 WAŻNE!
snowflakeredcenter48 Wszelkie sporty jakie zechcesz uprawiać wymagają tego, żeby Twój pies był zdrowy.  Dbaj o to by Twój malamute był zawsze w dobrej kondycji, nie przekarmiaj go i nie dopuszczaj do tego, żeby miał nadwagę. Wszystkie psy (nasza hodowla wymaga tego od właścicieli szczeniąt) powinny po ukończeniu 15 miesięcy lub nawet wcześniej, jeśli wystąpią jakieś nieprawidłowości, zostać przebadane w kierunku dysplazji stawów biodrowych!
snowflakeredcenter48 W przypadku treningów na rowerze, hulajnodze, wózku nigdy nie zapominaj  o bezpieczeństwie swoim i psa/psów. Powinieneś mieć na wyposażeniu kask rowerowy, dobrze mieć ochronne rękawiczki, w przypadku roweru specjalny pałąk lub uchwyt zabezpieczający przed wciągnięciem linki w koło roweru  i przede wszystkim bardzo sprawne hamulce w każdym z tych pojazdów! Pies: dobrze dopasowane szelki, obrożę i linę z amortyzatorem. Podczas treningów czy zawodów bądź skoncentrowany i przewiduj różne wydarzenia.

snowflakeredcenter48 Na Wasze treningi starannie wybierz bezpieczną i spokojną, ale w miarę możliwości zróżnicowaną topograficznie trasę. Trasę z dala od ruchu samochodowego, osiedli, gdzie jest dużo czynników rozpraszających, trasę z właściwym dla psich łap podłożem do biegania. Absolutnie nie może to być asfalt, ani bardzo ostre żwirowe ścieżki, a najlepsze byłyby leśne drogi i dukty, bite drogi. Nie biegaj jednak wyłącznie po miękkim podłożu, przyzwyczajaj psa do różnych powierzchni. Regularnie sprawdzaj stan łap swojego psa.

snowflakeredcenter48 Ważne są również warunki pogodowe w jakich pracujesz z psem. Najlepsze pory roku do trenowania z malamutem to oczywiście jesień, zima i wczesna wiosna. Im chłodniej, tym dla naszego malamuta lepiej. W temperaturze powyżej + 15-20 stopni praca malamuta przestaje być efektywna, jest mu zwyczajnie za ciepło. Latem w upalne dni nie pracujemy, zabieramy psa, najlepiej wcześnie rano i wieczorem, na swobodne spacery.


DYSCYPLINY  jakie możesz uprawiać ze swoim malamutem:

CANICROSS
To najprostsza forma aktywności jaką możecie wspólnie uprawiać. Wystarczy wygodne ubranie, pas do canicrossu, lina z amortyzatorem i szelki dla psa. Fajny teren i dobre chęci:))

BIKEJORING
Świetna, prosta i ogólnie dostępna dyscyplina, którą można uprawiać już z jednym malamutem. Potrzebny jest sprawny i z dobrymi hamulcami rower, przy rowerze zabezpieczenie przed wkręceniem się liny w koło (specjalny pałąk),lina z amortyzatorem i szelki dla psa. Ważne jest, żebyś rzeczywiście dobrze potrafił jeździć na rowerze i czuł sie na nim pewnie. Start w zawodach wymaga dobrego przygotowania obydwu zawodników: maszera i psa.

SKIJORING
Bardzo atrakcyjna zimowa dyscyplina! Wymaga umiejętności jazdy na nartach biegowych. Nie są konieczne wytyczone trasy narciarskie, najfajniejsze są wyprawy " na dziko" w pięknych okolicznościach przyrody na nartach  biegowych typu backcountry. Można ją uprawiać z jednym lub dwoma psami. Potrzebny sprzęt to poza nartami i kijkami, pas dla Ciebie oraz szelki i linka z amortyzatorem dla psa/ psów.

DOGTREKKING I BACKPACKING
Dogtrekking - coraz popularniejsza dyscyplina polegająca na pokonywaniu szybkim marszem/ marszo-biegiem  długich dystansów z psem na orientację. Zawody organizowane są najczęściej na dystansach 25 i 50 km. Potrzebny jest pas, długa linka z amortyzatorem, szelki typu sled lub quard i dodatkowe wyposażenie, którego wymaga organizator. Takie zawody to również fajna impreza integracyjna:))
Backpacking - dyscyplina polegająca na wędrówce z psem niosącym specjalne sakwy (juki) z odpowiednim obciążeniem (nie więcej niż 30 % wagi psa).Dystans dopasowujemy do kondycji i możliwości psa oraz jego chęci do pracy.

ZAPRZĘG
Do zaprzęgu potrzebujemy mieć już przynajmniej dwa psy i niewątpliwie jest to już trochę bardziej wymagająca dyscyplina. Wymaga zainwestowania w sprzęt, ale wymaga również dużo więcej pracy z psami.  Potrzebny sprzęt to: sanie do jazdy po śniegu lub wózek (trzy lub czterokołowy) do jazdy po bezśnieżnych trasach, uprzęże dla psów, specjalne obroże i system lin.

AGILITY
Na torach do agility nie spotyka się często malamutów, ale nie jest to niemożliwe. Są takie, które radzą sobie na nich  wyśmienicie! Dyscyplina polega na pokonywaniu specjalnego toru przeszkód bez błędów i określonym czasie. Wymaga to od psa dużej zręczności i dobrej współpracy z właścicielem. Plac treningowy można sobie zorganizować we własnym ogrodzie.



SPRZĘT
Wart polecenia dobry sprzęt firmy MANNMAT do uprawiania w/w dyscyplin z psem.

snowflakeredcenter48  Pas do uprawiania canicrossu, skijoringu, rekreacji i długich spacerów z psem: link
snowflakeredcenter48  Linka z amortyzatorem i jednym/dwoma karabinkami: link
snowflakeredcenter48  Szelki typu guard: link
snowflakeredcenter48  Szelki typu sled: link
snowflakeredcenter48  Obroża półzaciskowa: link


Do roweru:
snowflakeredcenter48  Pałąk do roweru: link
snowflakeredcenter48  Pałąk do roweru/ hulajnogi: link

Hulajnoga:  link

Wózek  3 lub 4-kołowy:
wózek czterokołowy: link
wózek trzykołowy: link