CHCIAŁBYŚ MIEĆ MALAMUTA?

Świetnie, ale zanim to się stanie, to w każdej odpowiedzialnej hodowli padnie wiele pytań dotyczących Twojej osoby, Twoich planów, Twojej rodziny, zainteresowań, pracy, warunków w jakich mieszkasz i wiele innych. Być może wyda Ci się to dziwne, a może nawet niegrzeczne, ale te pytania pozwolą zarówno hodowcy, jak i Tobie podjąć właściwą decyzję: czy powinieneś mieć psa tej rasy czy może lepiej dokonać innego wyboru?
Pamiętaj, że podejmujesz decyzję na najbliższych KILKANAŚCIE LAT Twojego i psiego życia! Zatem przeczytaj i odpowiedz nam, a przede wszystkim sam sobie szczerze na poniższe pytania:
snowflakeredcenter48 Dorosły alaskan  malamute to  duży, energiczny i aktywny pies. Jest niezwykle silny i wytrzymały, wymaga dużo ruchu, uwielbia pracować i absolutnie nie nadaje się na kanapowca! Owszem, w domu i na kanapie(!) bardzo chętnie z Tobą poleniuchuje, ale po dużej dawce ruchu!
Czy sprostasz temu?
Czy jesteś osobą aktywną, lubisz sport, spędzasz wolny czas, weekendy  i wakacje aktywnie, na łonie przyrody?
Niestraszna Ci brzydka pogoda, mróz i śnieg?
Warto tu wspomnieć o tym, że rasa ta została stworzona do ciągnięcia i są to psy ZAPRZĘGOWE, dlatego na  pytania czy on musi tak zawsze ciągnąć ? - odpowiedź brzmi TAK!! A najbardziej ciągną te, które mają największy zapał i serce  do pracy! Malamute zawsze ciągnie i to jest sens jego życia, a nauczenie go spokojnego chodzenia na smyczy jest niezmiernie trudne i jest tak naprawdę wbrew jego naturze. Niestety niejednokrotnie psy wyuczone  chodzenia " przy nodze" tracą wolę pracy. Jeżeli  jesteś przygotowany na energiczne spacery, bieganie z psem, jazdę na rowerze i uprawianie innych sportów - to jest pies dla Ciebie!

O różnych dyscyplinach jakie możesz uprawiać z malamutem przeczytasz w dziale "Sport".

snowflakeredcenter48Czy jesteś osobą zdecydowaną, ale spokojną, konsekwentną i cierpliwą?
Takimi cechami powinien być obdarzony właściciel malamuta, bo  malamute to pies niezależny, ze skłonnością do dominacji (zwłaszcza samce),potrafi być uparty i krnąbrny. Właściciel musi się więc wykazać w pracy z malamutem pomysłowością, sprytem i absolutną konsekwencją , nie tracąc przy tym panowania nad sobą. Praca z malamutem trwa od pierwszych szczenięcych dni do końca jego życia.
snowflakeredcenter48 Alaskan  Malamute  w rodzinie.
Czy jesteś osobą samotną czy masz rodzinę, żonę/ męża, dzieci? Jeśli jesteś osobą samotną, to zastanów się co zrobisz z psem w razie nagłego wyjazdu, choroby i innych nieprzewidzianych okoliczności? Czy masz kogoś zaufanego kto się nim zaopiekuje podczas Twojej nieobecności i będzie umiał poradzić sobie z malamutem?
Masz rodzinę:
Alaskan malamute niekoniecznie jest rasą polecaną jako wspaniały "pies rodzinny". Ten duży , silny i niezależny pies z jego tendencjami dominacyjnymi wymaga wiele pracy i właściwego prowadzenia od pierwszych chwil, kiedy to  pojawi się w Waszym domu. Niewłaściwie wychowany będzie dążył do przejęcia kontroli w rodzinie, a gdy mu na to pozwolisz będzie bronił swojej pozycji Właśnie wtedy mogą pojawić się zachowania agresywne (pilnowanie swoich  tzw. zasobów, czyli  miski, jedzenia, miejsca na kanapie, ukochanego właściciela, zabawek itp). W wychowaniu tego psa będzie potrzebna Ci wiedza i zrozumienie malamuciej natury, cierpliwość  i konsekwencja, niejednokrotnie może pomoc hodowcy i co bardzo ważne współpraca CAŁEJ Waszej rodziny(żony, dzieci, babci itd)! Pamiętaj jednak, że malamutem nie mogą się samodzielnie zajmować dzieci! Dzieci nie mogą same wyprowadzać malamuta na spacer ani pozostawać z nim same bez kontroli rodziców!

Posiadanie alaskan  malamuta  narzuca całej rodzinie pewien "styl życia" i obowiązki, ale przede wszystkim powinno być dla CAŁEJ RODZINY WIELKĄ PRZYJEMNOŚCIĄ!  Nie może to być tylko Twój wybór, którego nie akceptuje reszta rodziny. Powinniście wspólnie tak móc zorganizować swój dzień, żeby poświęcić mu odpowiednio dużo czasu. Mieć wspólne pomysły na spędzanie wolnych chwil, weekendów i wakacji razem z Waszym nowym członkiem rodziny. Zastanów się: A może Twój mąż/ żona i rodzina nie zechcą  zrezygnować z wakacji w ciepłych krajach?  Co wtedy z malamutem? Czy będzie miał kto się nim zająć? A może Twoja  żona  chce mieć piękny ogród i nie ma w nim miejsca na psa i wykopane przez niego wielkie doły? Czy wszyscy w Twojej rodzinie  zaakceptują duużą ilość sierści, którą Was obdarzy liniejący dwa razy w roku malamute? To nie lada wyzwanie dla Pani domu:))
Znamy wiele rodzin, które świetnie zgrały się ze swoimi malamutami  i  radzą sobie z nimi bardzo dobrze, ale znam też takie, które nie przemyślały swojej decyzji, popełniły wiele błędów i niestety nie poradziły sobie,  a dla psów szukano nowych domów, co jest zawsze bardzo przykre i niełatwe.

snowflakeredcenter48 Gdzie i w jakich warunkach może mieszkać malamute?
 W domu  z ogrodem czy w mieszkaniu w bloku? Wbrew często słyszanym opiniom, że w bloku tych psów mieć się nie powinno, nie mogę się z tym całkowicie zgodzić. Nie jest najważniejsze dla tego psa gdzie mieszka, najważniejsze jest dla niego to, żeby mieszkać z Tobą i Twoją rodziną. Jeśli poświęcisz mu codziennie odpowiednio dużo czasu na spacery, sport i ciekawe" psie" zajęcia, to pozostawiony sam w mieszkaniu np. na czas Twojej pracy, będzie spokojnie odpoczywał. Niewybiegany, sfrustrowany malamute najprawdopodobniej będzie wył i zdemoluje Twoje mieszkanie, Absolutne minimum to codzienny solidny spacer , ale to jest minimum! Zajmowanie się malamutem tylko w weekend  jest niewystarczające. Równocześnie nawet największy ogród nie zastąpi malamutowi odpowiedniej dawki  ruchu, aktywności  i Twojego towarzystwa. Dopiero  zmęczony, wybiegany  i szczęśliwy  malamute odpocznie chętnie i w ogrodzie i z Tobą przed kominkiem:)) Jeśli chcesz, żeby Twój pies mieszkał tylko w ogrodzie  czy kojcu i być może sporadycznie pojawiał się w domu, jeśli jesteś zapracowany i  będziesz miał tylko tyle czasu, żeby mu otworzyć drzwi do ogrodu, to lepiej zrezygnuj z posiadania malamuta. Znudzony i samotny malamute w najlepszym razie przekopie Twój ogród, w najgorszym sforsuje ogrodzenie i wybierze się na wycieczkę, co najczęściej kończy się dla niego tragicznie.
 Czasem pada również pytanie czy malamutowi mieszkającemu w domu czy mieszkaniu nie jest za ciepło?  Alaskan malamute z jego dwuwarstwowym futrem ma duże zdolności przystosowawcze, całkiem nieźle radzi sobie również latem, gdy jest gorąco. Z moich obserwacji wynika, że większość malamuciarzy, których psy przebywają w domu utrzymują  w nich dość niskie temperatury i jest w nich raczej chłodno niż ciepło, zawsze mają otwarte okna  i ...prawie nie chorują! To się nazywa dopasowanie!:)) Jeśli  jednak TY jesteś  zmarzluchem i wolisz domowe ciepełko niż "wyprawy" w teren w chłodne dni , to raczej nie będziecie  dobrymi kompanami z malamutem.

snowflakeredcenter48 Jakie plany wiążesz z posiadaniem malamuta? Czego oczekujesz? Czy poszukujesz psa sportowca, psa na wystawy, czy myślisz o hodowli w przyszłości? Odpowiedź na te pytania ułatwi hodowcy wybór  najodpowiedniejszego  szczenięcia dla Ciebie  zarówno pod względem predyspozycji i charakteru, temperamentu,  jak i eksterieru.

snowflakeredcenter48 Malamute i inne zwierzęta.
PSY -> Malamute ma silne skłonności dominacyjne wobec innych psów i lubi niejednokrotnie pokazać i udowodnić swoją przewagę nad nimi. Łagodny wobec ludzi bywa agresywny w stosunku do psów zwłaszcza tej samej płci.  Każdy przypadek rozważamy indywidualnie, ale generalnie z  tego powodu nie zgadzamy się i nie umieszczamy psów z naszej hodowli w domach, gdzie już jest malamute (lub inny pies)tej samej płci. Niezmiernie rzadko zdarza się, żeby w harmonii  żyły ze sobą dwa psy lub dwie suki. Takie przypadki są raczej wyjątkami  potwierdzającymi regułę.  Nie powinno się również wprowadzać do domu kilku  malamutów równocześnie.
KOTY -> Nasze malamuty żyją z kilkoma kotami i nie mamy z tym większych problemów. Niemniej nawet u nich uciekający kot budzi drzemiący w nich silny instynkt łowiecki. Opanowany, spokojny i pewny siebie kot, do którego domu wprowadzi się mały malamute, da sobie radę i jest szansa na wspólne życie takiej pary. Jeśli do domu malamuta przyniesiemy małe kocie- czeka nas wiele pracy i sporo ryzykujemy.
Wszystkie inne zwierzątka (świnki morskie, chomiki, króliczki, ptaszki itp) nie powinny mieć możliwości spotkania się z malamutem, prędzej czy później padną ofiarą jego skłonności do polowania. To samo dotyczy zwierząt gospodarskich tj. kur, kaczek, owiec, kóz i innej drobnej zwierzyny. Z powodu tak silnego instynktu łowieckiego nie powinno się malamuta puszczać wolno wszędzie tam, gdzie można spotkać dziką zwierzynę.